czwartek, 27 czerwca 2013

Strach przed spacerem w chmurach

Prawie 60 proc. Internautów obawia się o bezpieczeństwo swoich danych w chmurze
Warszawa, Polska – 26 czerwca 2013 r. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę F‑Secure, sześciu na dziesięciu użytkowników portali społecznościowych i serwisów chmurowych niepokoi się o bezpieczeństwo swoich danych. Raport został sporządzony jeszcze przed wybuchem afery PRISM oraz ostatnim wyciekiem informacji z Facebooka. Badanie Cyfrowego Stylu Życia 2013 (Digital Lifestyle Survey 2013)1 pokazało, że największe obawy dotyczące bezpiecznego korzystania z wirtualnej przestrzeni dyskowej wyrażały osoby w wieku od 20 do 30 lat.
Raport dowiódł, że najpopularniejszymi dostawcami usług udostępniania przestrzeni w chmurze są serwisy: Facebook, YouTube, Google Drive, Dropbox oraz, ex aequo na piątym miejscu, Microsoft SkyDrive i Apple iCloud. Wyniki przeprowadzonej w kwietniu ankiety pokazują, iż korzystanie z tego typu rozwiązań nie jest dowodem bezgranicznego zaufania do amerykańskich operatorów. Prawie 60 proc. ankietowanych zadeklarowało, iż obawia się, że ktoś nieuprawniony może mieć dostęp do ich danych. U takiej samej liczby respondentów strach wzbudza możliwość sprzedaży osobistych informacji osobom trzecim, jeszcze więcej (61 proc.) uważa wręcz, że dostawcy usług mogą handlować danymi dotyczącymi ich zachowania w sieci. 62 proc. badanych poddaje w wątpliwość zabezpieczenia stosowane z w rozwiązaniach chmurowych.
Najmniejsze obawy o bezpieczeństwo swoich prywatnych informacji wykazali respondenci z krajów europejskich. Na przykład, zaledwie połowa niemieckich oraz 61 proc. włoskich Internautów boi się wycieku swoich danych, podczas gdy w USA i Brazylii odsetek ten jest już wyższy i wynosi odpowiednio 69 proc. oraz 78 proc. Natomiast badanie przeprowadzone w ubiegłym roku przez F-Secure i TNS OBOP wykazało, że dla prawie 90 proc. Polaków zabezpieczenie przed utratą informacji w chmurze jest bardzo ważne.
Prawie jedna trzecia Internautów ma wrażenie utraty kontroli nad swoimi plikami, przy czym posiadacze wielu urządzeń wyrażają taką opinię częściej niż osoby korzystające z jednego urządzenia – mówi Timo Laaksonen, Wiceprezes F-Secure odpowiedzialny za rozwiązania chmurowe. Wyniki badania pokazują, że użytkownicy są świadomi niebezpieczeństw związanych z przechowywaniem danych w chmurze, co jest wyzwaniem dla firm będących ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa sieciowego. Co więcej, otwiera to drogę do wprowadzenia przez nie same usług chmurowych, opartych na doświadczeniu w zabezpieczaniu prywatności użytkownika.
Rozwiązania z tego zakresu proponuje firma F-Secure. Usługa Content Anywhere F-Secure, oferowana za pośrednictwem operatorów mobilnych i szerokopasmowych, umożliwia użytkownikom bezpieczne przechowywanie, synchronizowanie, pobieranie i wymianę zdjęć, filmów, dokumentów oraz innych plików, w dowolnym miejscu i za pomocą każdego urządzenia. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.f-secure.com/content-anywhere.
***
F-Secure – chronimy to, co dla Ciebie ważne
Kiedy Ty koncentrujesz się na tym, co dla Ciebie ważne i przyjemne, my zajmujemy się ochroną i zapewniamy Ci pełne bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci. Dodatkowo robimy backup Twoich cennych plików, a także uniemożliwiamy kradzież poufnych informacji. Firma F-Secure jest znana z częstych aktualizacji automatycznych, natychmiastowego czasu reakcji i szybkiego zwalczania nowych i pojawiających się zagrożeń. Jakość gwarantują Laboratoria F-Secure, działające 24 godziny na dobę na całym świecie.

1Badanie F-Secure Digital Lifestyle Survey 2013 obejmowało wywiady online przeprowadzone wśród 6000 abonentów internetu szerokopasmowego w wieku od 20 do 60 lat z 15 krajów: Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Polski, USA, Brazylii, Chile, Kolumbii, Australii oraz Malezji. Badanie wykonała w kwietniu 2013 r. pracownia GfK.

Brak komentarzy: